Isona haluan olla arkkitehti

Kirjoitin tämän Jyväskylän kaupungin kirjastossa. Kävin lapsena täällä usein lainaamassa kirjoja ja ihailin aina sisätilojen avaruutta ja valoisuutta. Ulkoa rakennus tuntuu minusta ankealle, mutta toisaalta joku toinen voi ajatella karun ulkokuoren näyttävän kauniille. Olen ollut lapsesta saakka kiinnostunut rakennusten suunnittelusta. Se on varmaan lähtenyt hiekkalinnojen rakentamisesta, kun on pitänyt keksiä, miten saan sillat ja tornit pysymään kasassa. Tykkäsin myös tehdä erilaisia lego rakennelmia ja suunnittelin itse kokonaisen lego kaupungin. Haaveeni on, että jonain päivä suunnittelen taloja oikeassa elämässä.

Minun nimeni on Niilo, olen 19-vuotias ja asun Jyväskylässä. Olen tällä hetkellä toisella välivuodella ja leipäni teen työskentelemällä ravintolassa. Vapaa-ajalla teen TikTokkeja, käyn salilla ja nään kavereita. Yksi intohimoni on kierrellä kirppareita, koska sieltä löytyy halvalla tavaraa, joita muilla ei ole. Etenkin uniikit, värikkäät ja laadukkaat vaatteet ovat mitä kirpputoreilta etsin. Koen vaatteet yhtenä tapa ilmaista taiteellisuuttani. Kun on huono päivä pukeudun tummiin löysiin vaatteisiin. Kun on itsevarma olo ja hyvä keli tykkään käyttää värejä ja mietin stailauksen viimeisen päälle. Kirpputorit ovat toimineet minulle myös maku testinä. Koska tavaroita on niin eri muotoisia, värisiä ja tekstuurisia, niitä katsellessa väkisin kehittyy mielipiteitä, mikä muoto kiehtoo ja mitkä väriyhdistelmät hirvittää. Tästä on ollut ehdottomasti hyötyä, kun olen miettinyt miten luoda oma piirros ja maalaus jälki. Apua olen saanut myös pääsykokeisiin, koska niissä muista erottautumalla pääsee jatkoon.

Hain keväällä 2022 arkkitehdiksi ensimmäistä kertaa, mutta en päässyt. En kuitenkaan lannistunut, vaan aion yrittää uudelleen ensi keväänä. Olen täysin varma, kun kehitän taitojani tämän syksyn ja kevään aikana, pääsen askeleen lähemmäs lapsuuden unelma ammattia. Onneksi minun ei tarvitse harjoitella yksin arkkitehdiksi hakua, vaan Maxi-kurssi auttaa minua onnistumaan. Olen saanut jo hurjasti inspiraatiota ja motivaatiota kurssista, joten odotan innolla, mitä on edessä. Itse sain viime keväänä runsaasti apua Teho-opiston muista blogeista. Tottakai toivon jonkun saavan samanlaisen kokemuksen minun blogista. Kannattaa siis seurailla, koska vinkkejä ja vertaistukea on luvassa.

Onko minusta sisustusarkkitehdiksi? Fiilikset Tehon ensimmäiseltä tunnilta.

Tehon maxi-valmennuskurssilla keskityttiin lyijykynätekniikoihin. Alla jaan fiiliksiä ensimmäisestä kurssikerrasta ja itselle mukaan tarttuneet tärkeimmät opit ja ahaa-elämykset.

Ensimmäinen tehtävä

Ensimmäinen tehtävä oli ryhmätehtävä. Ensimmäisen sadasosasekunnin aikana ajatukset laukkasivat: ”Apua, en halua että kukaan näkee mun piirrustuksia. Nyt paljastuu kuinka huono olen. Nyt epäonnistun. Miten voin välttää tämän?” Mitä lopulta tapahtui? Tehtävä oli aivan mahtava! Ryhmässä piirrettiin siis vierustoverin omakuva paperiin katsomatta. Sitten paperi annettiin kaverille, jonka piirsi. Nyt oli vuorossa oman muotokuvan varjostaminen mallia katsomatta. Ja viimeisen vaihdon jälkeen vielä kuvaan piirrettiin yksi tarkka yksityiskohta (silmä, korva, tms.) mallia katsoen. Toivottavasti kävi järkeen selitys. Tehtävässä ei ollut mitään mahdollisuutta ”onnistua”, joten piti vain heittäytyä ja nauttia prosessista.

Luovien alojen pedagogiikan ytimessä

Mitä ajatuksia, kuin alun epätoivoa, tehtävä herätti? Tehtävä oli todella toimiva ice breaker kurssin aloitukselle! Olen edellen reilu viikon jälkeenkin edelleen fiiliksissä tehtävästä. Onnistumiselle ei ollut paineita. Itselläni oli ainakin todella hauskaa, kun uskalsi heittäytyä. Tämänkaltaista leikittelyä ja heittäytymistä käytetään paljon etenkin tanssi- ja teatteri-improvisaatiossa. Päästetään irti siitä, miten asioiden pitäisi olla ja seurataan hetkeä. Minulla ei ole aikaisemmin tullut vastaan kuvallisessa ilmaisussa hassuttelua, vaikka näkeehän sitä paljon taiteilijoiden toteuttamana. Tämän kaltaisiin harjoituksiin liittyy mielestäni luovuuden ydin; ei oteta itseä niin vakavasti. Omaa (yhteistä) tuotosta voidaan tarkkailla avoimesti, mielenkiinnolla ja ennen kaikkea myötätunnolla ja “rakkaudella”. Epätäydellisyydestä voidaan ammentaa palasia täydellisyydestä ja “epäonnistumisille” voidaan nauraa ja korostaa entisestään.

Ryhmätyön lopputulokset

Lopputulokset oli todella ilmaisuvoimaisia ja tunteikkaita. Opettajat puhuivat paljon kuvan tunnelmasta ja tunteesta. Kuvassa voi olla jokin yksityiskohta todella tarkasti ja lopun ei tarvitse välttämättä olla niin tarkkaa. Tämä tehtävä oli itselleni huojennus, sillä en ole parhaimmasta päästä oppilaita missään tekniikassa. Siksi myös ei teknisten puolien fiilistely on vahvaa. Pystyn samaistumaan “epäonnistumiseen”. Olen mielen perukoilla pohtinut onko minulla mitään mahdollisuuksia sisustusarkkitehdiksi nykyisillä taidoilla tai taidottomuudella? Lämmittelytehtävän kautta päätin luottaa itseeni ja keskittyä omaan tyyliini hiomiseen. Samalla minun pitää treenata niska limassa, että pääsisin edes jollekin tasolle teknisissä taidoissa. Kurssilla on ihan mielettömiä osaajia ja ihailen jokaista, jolla on ollut pitkäjänteisyyttä, tarkkuutta ja motivaatiota omien taitojensa huippuun hiomiseen. On ilo katsoa niin taitavia tekijöitä ja ottaa heiltä opiksi.

Kontrastit kaakkoon! Valöörien ja kontrastien harjoittelua

Ollaan luovia!

Rakkaudella,

Ruut

Minkälaisilla töillä menestyt pääsykokeissa?


Luovien alojen pääsykokeille on tavallista, että samantyyppiset pääsykoetehtävät toistuvat vuosittain pienellä twistillä. Kaikki Teho-Opiston kurssitehtävät onkin kehitetty aikaisempien vuosien ennakko-ja pääsykoetehtävien pohjalta. Tekemällä kaikki tehtävät, saat vankan rutiinin pääsykokeisiin ja opit ymmärtämään mitä eri alojen pääsykoetehtävissä haetaan.

Rutiinin ja tekemisen lisäksi saat kursseilla korvaamatonta henkilökohtaista ohjausta ja ammattilaisten kommentteja oman tekemisen kehittämiseksi. Maksimoi mahdollisuutesi onnistua pääsykokeissa ilmoittautumalla kurssillemme!



Uusi yritys!

Moikka! Kiva, että olet löytänyt mun blogini pariin. Heti alkuun kerron hieman itsestäni niin päästään sen jälkeen suoraan asiaan!

Eli tervehdys kaikille! Olen Enni, 21-vuotias uusi Teholainen ja muutin kesällä ihanaan asuntooni tänne Helsinkiin. Alkujani olen Jyväskylästä, jossa olenkin viettänyt tähän astisen elämäni. Pienemmällä paikkakunnalla kasvaminen oli omalla tavallaan ihanaa ja suuria metsiä onkin hieman ikävä. Mutta nyt uudet tuulet puhaltavat kohdalleni kovempaa, kuin koskaan.

Olen ihan pienestä pitäen rakastanut taidetta. Vapaa-aikani vietin usein piirtäen, maalaten tai askarrellen. Uudet tussit ja maalit taisivatkin olla joka joulu lahjatoivelistallani. Lukion lopulla paine jatko-opinnoista otti minusta vallan, sillä en tiennyt mikä ala oikeasti kiinnostaisi minua. Ihminen käyttää suurimman osan elämästään töissä, joten olen aina haaveillut ammatista, johon koen oikeaa paloa ja intoa. Kotoa olenkin saanut iha älyttömän kovaa kannustusta hakea opiskelemaan taidealoja.

Hain viime keväänä opiskelemaan visuaalista viestintää ja matkani tyssäsi varasijalle 1. …jooo…Nyt kun asian yli on päästy on aika keskittyä uusiin kuvioihin. Hain Teho-Opiston MAXI – kurssille, sillä ajattelin sen antavan vielä viimeisen boostin unelmieni koulupaikkaa varten. Ensimäisellä tunnilla olikin ihanaa kuulla opettajien rohkaisevan sanoen: “nyt sitten kerätään vielä ne viimeisetkin pisteet”. Ihanaa Tehon lähikurssista tekee myös sen, että ympärillä on muita motivoituneita ja samoista asioista kiinnostuneita ihmisiä.

Tervetuloa seuraamaan mun matkaani Teho-Opistolla, sekä uutta yritystä kohti unelmakoulupaikkaani!

pssstttt…kannattaa muuten vilkaista myös Teho-Opiston somet (TIKTOK, Instagram, facebook). Sinnekkin ilmestyy erilaisia päivityksiä!

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Miksi valita Teho-opisto?

Heippa! Täytyy sanoa, että ensivaikutelma Teho-opistosta on ylittänyt odotukset! Meillä oli ekalla viikolla tapaaminen ja opastus bloggaamiseen liittyen. Sen lisäksi olen päässyt käymään ensimmäisellä valmennuskurssin tunnilla. Sitä ennen lyhyt esittely minusta.

Muutama sana itsestäni

Olen Ruut 34-vuotias varhaiskasvatuksen opettaja ja kahden pienen lapsen äiti. Olen iloinen ja tunnerikas tyyppi, jonka kokemuksia saatte täällä tästä lähtien maxi-kurssiin liittyen lukea. Luovat alat ovat aina olleet lähellä sydäntä, vaikka päädyinkin valitsemaan ”turvallisen ja varman” alan. Olen oppinut kantapään kautta, että omaa intuitiota ja kutsumusta ei voi sivuuttaa. Siksi nyt teen konkreettisia asioita omien haaveiden toteuttamiseksi ja toivon, että joku muukin huomaa sen olevan mahdollista myös itselle.

Mutta nyt asiaan! Alla avaan millainen ensivaikutelma Teho-opistosta on ollut ja miksi minusta Teho-opisto on paras valinta?

1. Arvot ja motivaatio

Bloggaajatapaamisessa meille kerrottiin Teho-opiston perustamisen taustasta, johon liittyy halu tarjota mahdollisimman laadukasta opetusta valmennuskurssilaisille. Kurssin sisältö on mietitty tarkkaan ryhmäkokoa ja sen dynamiikkaa myöten. Aina ollaan valmiita kehittymään ja kehittämään toimintaa, eikä jämähdetä paikalleen. Tavoitteena on myös tarjota kattavat työkalut ei vain pääsykokeissa loistamiseen, vaan myös opiskelussa ja työelämässä pärjäämiseen.

2. Tunnelma

Uskon, että vilpittömät tarkoitusperät tai niiden puutteen pystyy aistimaan. Myös työyhteisön hyvinvoinnin ja hyvän hengen voi tuntea ”ilmassa”. Sitä vain tietää kyteekö pinnan alla uupumusta, katkeruutta ja stressiä vai pulppuaako joka nurkasta ilo. Näen tunnelman ensi arvoisen tärkeänä edes auttamassa oppimista. Ja se tuntuu olevan kohdillaan Teho-opistolla;

Teho-opiston tilat ovat avoimet ja valoisat. Kurssilaisten kenkäparvi lojuu iloisesti eteisessä sinne saapuessa. Etuovi on ylhäällä avoinna kurssin aikana. Opiskelijat saavat kahvia tai teetä tauolla. Teho-opiston perustaja, Sini, pyörähtää ähisevän vauvansa kanssa toimistolla, vaikka hän onkin tällä hetkellä äitiyslomalla. Kurssimme opettaja ehdottaa tunnin aikana innostuneena ohimennen Sinille kenkähyllyä eteiseen. Listaa voisi jatkaa loputtomiin. Tunnelma on juuri sitä mitä pitääkin; avoin, iloinen, rento, antelias ja lämpimästi syleilevä.

3. Yhteisö

Sen lisäksi, että on olemassa tietyin väliajoin mukavaa yhteistä ajanviettoa kaikille, jokaiselle valmennuskurssin ryhmälle on oma whatsApp ryhmänsä. Meille näköjään tulee viikkokirje missä kerrotaan menneestä viikosta ja tulevista tapahtumista. Myös kurssin tuntien ulkopuolella on mahdollista sovittuina aikoina tulla treenailemaan teholle. Opiskelijoille tarjotaan aika ja paikka olla osana yhteisöä, joka on äärimmäisen tärkeää omia unelmia tavoiteltaessa. Ihan mieletön kokonaisuus!

Mihin kaikki tämä johtaa?

Uskon, että juurikin nämä kurssisisällön ”ulkopuoliset” asiat tekevät Teho-opiston valmennuskursseille osallistuneiden opiskelijoiden menestymisen niin suureksi. Sen lisäksi, että kurssin sisältö on tarkkaan harkittu ja tutkimukseen sekä kokemukseen perustuva. Nämä ”pienet” asiat ovat se piste i:n päälle, mikä tarvitaan pääsykokeissa menestymiseen. Vai mitä mieltä te olette?

Täällä vielä hyvin esitelty Teho-opisto niille, jotka eivät vielä ole ehtineet tätä katsastamaan: https://teho-opisto.fi/mika-teho-opisto

Ollaan luovia!

Rakkaudella,

Ruut

Haaveiletko sinäkin arkkitehdin urasta?


Tule treenaamaan pääsykokeisiin meidän kanssa! Yksilöllisessä valmennuksessamme kehität oman persoonallisen tyylisi ja nostat taitosi pääsykokeissa vaaditulle tasolle yhdessä ammattitaitoisten ja kannustavien opettajiemme kanssa. Kursseilla valmistautuminen on tavoitteellista, mutta hauskaa ja opettajiemme innostus tarttuvaa! Liity mukaan treenaamaan Tehon huippuporukkaan!



Vuoden 2022 luovien alojen hakutilastoja – Mihin pääsi todennäköisimmin opiskelemaan?

Syksyn saapuessa moni on jälleen aloittanut opinnot luovilla aloilla. Hakijoita on ollut tänäkin vuonna paljon ja aloituspaikkoja vain rajallisesti. Mikään ei kuitenkaan ole mahdotonta! Nyt onkin mielenkiintoista tarkastella hieman eri alojen ja oppilaitosten hakutilastoja. Jatka lukemista ja ota selvää, millä alalla oli eniten kilpailua ja minkä korkeakoulun ovet todennäköisimmin aukenivat!

Kuvataide

Ehdottomasti vaikeinta on ollut päästä Taideyliopiston taiteen maisterin koulutukseen, jonne sisäänpääsyprosentti oli vain vähäiset 1,6%. Myös Taideyliopiston Kuvataiteen maisterin tutkinto pitää pohjia 3,6 prosentilla. Sen sijaan Kuvataiteilijan ylemmässä AMK-tutkinnossa aloituspaikkojen määrä suhteessa hakijoihin oli melko suuri, ja kyseisen tutkinnon sisäänpääsyprosentti olikin huikeat 60,6%! Kuvataiteilijan tutkintoa pääsee todennäköisemmin suorittamaan esimerkiksi Lapin Ammattikorkeakouluun ja LAB-Ammattikorkeakouluun, joissa sisäänpääsyprosentti oli suurin.

Kuvataiteen koulutusohjelmien ja ammattikorkeakoulujen sisäänpääsyprosentit

Arkkitehtuuri

Arkkitehtuuri on alana edelleen hyvin suosittu ja kilpailtu. Arkkitehtuuria oli lähes yhtä hankalaa päästä opiskelemaan Aalto-yliopistoon ja Tampereen yliopistoon, joiden molempien sisäänpääsyprosentti oli reilu 8%. Oulun yliopiston arkkitehtuurin ilinjalle pääsy oli sen sijaan todennäkisempää, kun sisäänpääsyprosentti oli reilu 20%.

Arkkitehtilinjojen sisäänpääsyprosentit eri yliopistoissa

Muotoilu

Muotoilijan AMK-tutkintoon haki yhteensä noin 3,5 tuhatta hakijaa, kun aloituspaikkoja oli tarjolla 481. Muotoilija ylempään AMK-tutkintoon hakijoita oli 273 ja aloituspaikkoja 70. Ammattikorkeakouluista kilpailluin oli Metropolia, jonka Muotoilun linjalle haki peräti 1305 hakijaa. Todennäkösimmin muotoilua pääsi opiskelemaan Savonia-ammattikorkeakouluun, mutta vain noin prosentin erolla oli mahdollisuus päästä myös LAB-Ammattikorkeakouluun.

Muotoilun linjojen sisäänpääsyprosentit eri ammattikorkeakouluissa

Tilastoja alakohtaisesti
ALAPAIKKOJAHAKIJOITAPROSENTTI
Arkkitehti14214799,6%
Arkkitehti (tekn.kand.)8670812,1%
Rakennusarkkitehti (AMK)13321516,2%
Muotoilija (AMK)481341714,1%
Muotoilija (Ylempi AMK)7027325,6%
Kuvataiteen maisteri258013,1%
Kuvataiteilija (AMK)167117314,2%
Kuvataitelija (Ylempi AMK)203360,6%
Taiteen kandidaatti16018218,8%
Taiteen maisteri262204912,8%
Prosenttiluku kertoo opiskelupaikkaa hakeneiden ja aloituspaikkojen suhteen.
Tilastoja eri oppilaitoksissa
ALAKOULUPAIKKOJAHAKIJOITAPROSENTTI
ArkkitehtuuriAalto-Yliopisto546638,1%
ArkkitehtuuriTampereen Yliopisto586698,7%
ArkkitehtuuriOulun Yliopisto3014720,4%
MuotoiluMetropolia155130511,9%
MuotoiluLAB-Ammattikorekeakoulu16085218,8%
MuotoiluSavonia Ammattikorkeakoulu8040219,9%
KuvataideTaideyliopisto258013,1%
KuvataideTurun Ammattikorkeakoulu486787,1%
KuvataideLAB-Ammattikorkeakoulu5224920,9%
KuvataideLapin Ammattikorkeakoulu206630,3%
Prosenttiluku kertoo opiskelupaikkaa hakeneiden ja aloituspaikkojen suhteen.

Lisää tuloksia löytyy Opetushallinon tilastopalvelusta ja Ilta-Sanomien artikkelista.

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!