Vuoden 2022 luovien alojen hakutilastoja – Mihin pääsi todennäköisimmin opiskelemaan?

Syksyn saapuessa moni on jälleen aloittanut opinnot luovilla aloilla. Hakijoita on ollut tänäkin vuonna paljon ja aloituspaikkoja vain rajallisesti. Mikään ei kuitenkaan ole mahdotonta! Nyt onkin mielenkiintoista tarkastella hieman eri alojen ja oppilaitosten hakutilastoja. Jatka lukemista ja ota selvää, millä alalla oli eniten kilpailua ja minkä korkeakoulun ovet todennäköisimmin aukenivat!

Kuvataide

Ehdottomasti vaikeinta on ollut päästä Taideyliopiston taiteen maisterin koulutukseen, jonne sisäänpääsyprosentti oli vain vähäiset 1,6%. Myös Taideyliopiston Kuvataiteen maisterin tutkinto pitää pohjia 3,6 prosentilla. Sen sijaan Kuvataiteilijan ylemmässä AMK-tutkinnossa aloituspaikkojen määrä suhteessa hakijoihin oli melko suuri, ja kyseisen tutkinnon sisäänpääsyprosentti olikin huikeat 60,6%! Kuvataiteilijan tutkintoa pääsee todennäköisemmin suorittamaan esimerkiksi Lapin Ammattikorkeakouluun ja LAB-Ammattikorkeakouluun, joissa sisäänpääsyprosentti oli suurin.

Kuvataiteen koulutusohjelmien ja ammattikorkeakoulujen sisäänpääsyprosentit

Arkkitehtuuri

Arkkitehtuuri on alana edelleen hyvin suosittu ja kilpailtu. Arkkitehtuuria oli lähes yhtä hankalaa päästä opiskelemaan Aalto-yliopistoon ja Tampereen yliopistoon, joiden molempien sisäänpääsyprosentti oli reilu 8%. Oulun yliopiston arkkitehtuurin ilinjalle pääsy oli sen sijaan todennäkisempää, kun sisäänpääsyprosentti oli reilu 20%.

Arkkitehtilinjojen sisäänpääsyprosentit eri yliopistoissa

Muotoilu

Muotoilijan AMK-tutkintoon haki yhteensä noin 3,5 tuhatta hakijaa, kun aloituspaikkoja oli tarjolla 481. Muotoilija ylempään AMK-tutkintoon hakijoita oli 273 ja aloituspaikkoja 70. Ammattikorkeakouluista kilpailluin oli Metropolia, jonka Muotoilun linjalle haki peräti 1305 hakijaa. Todennäkösimmin muotoilua pääsi opiskelemaan Savonia-ammattikorkeakouluun, mutta vain noin prosentin erolla oli mahdollisuus päästä myös LAB-Ammattikorkeakouluun.

Muotoilun linjojen sisäänpääsyprosentit eri ammattikorkeakouluissa

Tilastoja alakohtaisesti
ALAPAIKKOJAHAKIJOITAPROSENTTI
Arkkitehti14214799,6%
Arkkitehti (tekn.kand.)8670812,1%
Rakennusarkkitehti (AMK)13321516,2%
Muotoilija (AMK)481341714,1%
Muotoilija (Ylempi AMK)7027325,6%
Kuvataiteen maisteri258013,1%
Kuvataiteilija (AMK)167117314,2%
Kuvataitelija (Ylempi AMK)203360,6%
Taiteen kandidaatti16018218,8%
Taiteen maisteri262204912,8%
Prosenttiluku kertoo opiskelupaikkaa hakeneiden ja aloituspaikkojen suhteen.
Tilastoja eri oppilaitoksissa
ALAKOULUPAIKKOJAHAKIJOITAPROSENTTI
ArkkitehtuuriAalto-Yliopisto546638,1%
ArkkitehtuuriTampereen Yliopisto586698,7%
ArkkitehtuuriOulun Yliopisto3014720,4%
MuotoiluMetropolia155130511,9%
MuotoiluLAB-Ammattikorekeakoulu16085218,8%
MuotoiluSavonia Ammattikorkeakoulu8040219,9%
KuvataideTaideyliopisto258013,1%
KuvataideTurun Ammattikorkeakoulu486787,1%
KuvataideLAB-Ammattikorkeakoulu5224920,9%
KuvataideLapin Ammattikorkeakoulu206630,3%
Prosenttiluku kertoo opiskelupaikkaa hakeneiden ja aloituspaikkojen suhteen.

Lisää tuloksia löytyy Opetushallinon tilastopalvelusta ja Ilta-Sanomien artikkelista.

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Opiskelijoiden kokemuksia Teho-Opistosta – “Tätä tietoa ei tule yksin harjoittelemalla”

Teho-Opistossa opiskelleet Venla ja Antonio nappasivat haluamansa opiskelupaikat Aalto-Yliopiston Muotoilusta ja Metropolian Teollisesta muotoilusta. Nyt he kertovat kokemuksiaan Tehon opiskeluajoista ja pohtivat oppimaansa. Mistä oli eniten hyötyä? Mikä oli uutta? Kuinka Antonio selvisi vesiväritraumastaan? Katso Venlan ja Antonion videohaastattelu ja jatka lukemista!

Venla Kalkkinen

Valmistuttuaan Helsingin kuvataidelukiosta vuonna 2021, Venla päätyi suoraan hakemaan opiskelupaikkaa Aalto Yliopiston muotoilun linjalta. Kun korkeakoulupaikan ovet eivät ensimmäisellä yrittämällä auenneet, Venla päätti hakeutua Teho-Opistoon, jossa hän opiskeli Midi-kurssilla. Intensiivinen opiskelu palkittiin ja Venla pääsi heti toisella yrittämällä opiskelemaan haluamaansa paikkaan!

Teho-Opiston yhtenä suurimpana hyötynä Venla pitää ennen pääsykokeita järjestettävää Pääsykoesimulaatiota, jossa oppilaat pääsevät harjoittelemaan aitoa koetilannetta. Venla koki tämän auttaneen ja rauhoittaneen itseään, kun oikea pääsykoepäivä lopulta koitti. Kurssin aikana Venla oppi myös, mitä ominaisuuksia eri aloilla ja eri alojen pääsykoetöissä arvostetaan. Muina hyötyinä hän nostaa esiin esimerkiksi Teho-Opiston yhteisöllisyyden. “Vaikka monet hakeutuvatkin eri aloille, ollaan silti samassa veneessä!”

Antonio Caraveo

Antonio päätti hakeutua suoraan työelämästä kouluttautumaan luoville aloille. Hän työskenteli aiemmin mm. lääkevarastolla ja hopeaseppänä. Vielä Teholle tultaessa Antoniolla oli päällimmäisenä ajatuksena hakeutua opiskelemaan arkkitehtuuria. Vuoden Maxi-kurssilla opiskelun aikana hän kuitenkin huomasi, että alana Teollinen muotoilu tuntuikin olevan lähempänä hänen sydäntään. pitkän Pääsykoerumban jälkeen Antonio pääsi kuin pääsikin opiskelemaan Metropolian Teollisen muotoilun linjalle!

Yhtenä suurena Teho-Opiston hyötynä Antonio nostaa esiin kursseilla saatavan laajan ymmärryksen eri aloista, tekniikoista ja materiaaleista. “Kurssilla sai pintaraapaisua syvemmän kosketuksen jokaiseen alaan”. Antonio suosittelee Teho-Opisto kaikille, jotka pyrkivät parantamaan omia tieojaan, taitojaan ja tekniikoitaan mahdollista tulevaisuuden alaansa silmällä pitäen.

Taiteellisuus yhdistää

Venla ja Antonio päätyivät opiskelemaan Teholle erilaisista lähtökohdista. Toinen lähes suoraan lukiosta ja toinen työelämästä. Molempia kuitenkin yhdistää palo luoville aloille, halu oppia ja jahdata unelmiaan! Molemmat ovat taiteilijasieluja. Venla tykkää vapaa-ajallaan muun muassa maalata, ommella ja tehdä koruja. Antonion aikaisempi ammatti hopeaseppänä puhukoon puolestaan. Molemmat kokivat Teho-Opiston kursseista olleen hyötyä esimerkiksi alatietoisuuden kehittämisessä, ajankäytön harjoittamisessa, itsevarmuuden kasvattamisessa ja tekniikoiden oppimisessa. Taitavaksi opitaan vain harjoittelemalla ja Teho-opiston kokeneet opettajat tarjoavatkin harjoittelun tueksi uudenlaisia näkökulmia, joita ei ehkä itse tulisi ajatelleeksi.

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Ympäristötekniikasta Aalto-Yliopiston muotoiluun – Katso kuvat Elisan ennakkotehtävistä ja pääsykoetöistä!


Aiemmin Tampereen yliopistossa ympäristötekniikkaa opiskelleesta Elisa Roinistosta tuntui, että alanvaihto olisi paikallaan. Ystävien ja läheisten tukemana hän päätti hakeutua luoville aloille. Vaikkei heti ensimmäisellä hakukerralla tärpännytkään, sinnikkyys kannatti! Kahden Teho-Opiston kurssin jälkeen Aalto-Yliopiston ovet aukenivat!

Elisa Roinisto

Elisa on aina ollut kova piirtämisessä, maalaamisessa ja käsitöissä, eli luovat jutut ovat olleet lähellä sydäntä. Vuonna 2021 hän opiskeli Tehon Midi-kurssin etänä, ja lukuvuoden 2021-2022 ajan Maxi-kurssilla paikan päällä Helsingissä.

Tehon kursseista oli minulle hyötyä sekä ennakkotehtävissä, että pääsykokeissa. Jatkuva
harjoittelu herätteli piirtämis- ja maalaamistaitoni ja kehityin niissä todella nopeaksi.
Kotitehtäviä jatkuvasti tekemällä myös ideointitaito parani ja nopeutui. Sain myös rohkeutta
käyttää värejä isompana osana töitäni kuin aiemmin, ja opin luomaan niiden avulla erilaisia
tunnelmia. Teknisten piirustusten harjoitukset olivat myös tärkeitä, kuten puutikkujen,
paperin ja rautalangan käytön harjoittelu, sillä sellaista ei tule omalla ajalla muuten
harrastettua.

Aallon muotoilun ennakkotehtävä

Aallon muotoilun ennakkotehtävässä piti valita jokin harrastus, esitellä se lyhyesti,
suunnitella siihen sopiva väline, tuote tai harrastusta kuvaava teos, sekä esitellä tekemänsä
työ ja kertoa, miten se harrastukseen liittyy. Välineestä, tuotteesta tai teoksesta piti tehdä
kaksi värillistä kuvaa, jossa toisessa se on kuvattuna yksistään, ja toisessa käytössä.

Harrastus
Väline

“Mielestäni tehtävänanto oli hyvin suoraviivainen, ja päätin valita jonkin omista harrastuksistani. Suunnittelin ensin partiota kuvaavaa teosta, mutta pian huomasin, ettei ideoita syntynytkään sillä tavalla, kuin olin ajatellut. Pohdin, että olen enemmän ongelmanratkaisija -tyyppiä, joten vaihdoin harrastusta ja keskityin välineen suunnitteluun.”

“Suunnitteluprosessin aikana olin Tampereella pelaamassa ystävieni kanssa kyykkää, joka on eräänlainen pihapeli. Vähän kuin mölkky, mutta heittokapula on suurempi ja osuttavia palikoita on enemmän. Suunnittelin kyykkäkeräimen, jolla kauas karkaavat palikat saataisiin helpommin kasaan ja nopeammin omille paikoilleen, kuin käsin kerättynä. Konsultoin ystäviäni, ja heistä keräin olisi todella hyödyksi! Ehkä toteutankin tämän ensi talveen
mennessä.”

Aikainen lintu opiskelupaikan nappaa!


Kuka vaan voi onnistua, joka on valmis tekemään töitä unelmiensa opiskelupaikan eteen! Sisäänpääsyn todennäköisyys kun korreloi suoraan harjoittelun määrään. Pitkällä kurssillamme lähtötasollasi ei ole merkitystä, sillä harjoittelemalla ahkerasti ehdit nostaa osaamisesi, vaikka nollasta pääsykoetasolle.

Tutustu kursseihimme ja tule mukaan treenaamaan itsesi huippukuntoon ennen luovien alojen hakua ja pääsykokeita. Kannattaa olla nopea, sillä suositut ryhmät täyttyvät aikaisin. Varmista paikkasi tänään!



Aallon muotoilun pääsykokeet

“Pääsykokeissa oli mukavaa ja niistä jäi hyvä fiilis. Nautin tehtävien tekemisestä, vaikka päivät olivatkin pitkiä. Ensimmäinen tehtävä alkoi klo 8 ja loppui klo 12, ja seuraava tehtävä alkoi klo 13 ja päättyi klo 17. Välissä ehti hyvin käymään lounaalla ja pyörimään hieman kampuksella. Tehtävien valvojat olivat mukavia ja kanssahakijat myös, mikä tuli ryhmätyön aikana huomattua.”

Tehtävät 1 & 2.

Pääsykokeiden tehtävässä 1. piti valita jonkin keittiössä olevan hahmon: kokin, teinin tai koiran, näkökulma, ja maalata siitä näkökulmasta tilanne A3 kokoiselle paperille. Tehtävässä 2 piti suunnitella vempain, härpäke tai vempele, josta olisi ollut hyötyä
ensimmäisen tehtävän kuvan tilanteessa

Tehtävä 1.
Tehtävä 2.

Tehtävässä 1. Aloitin suunnittelun piirtämällä kaikki mieleen tulevat näkökulmat ja tilanteet pieninä kuvina luonnosvihkooni. Jossain kohti jäin miettimään, miten täynnä keittiö on porukkaa, ja millaista se olisi kokille. Synkähkö näkökulma uupuneesta kokista tuntui hyvältä idealta, koska sitä sai hyvin korostettua erilaisilla väreillä ja sävyillä. Aikaa oli 4 tuntia, mikä tuntui pitkältä, kun olin tottunut 3 tunnin aikarajaan Tehon kotitehtävien parissa. Minulla oli hyvin aikaa viimeistellä työ ja olinkin siihen tosi tyytyväinen. Pisteitä sain 10/10.

Tehtävässä 2. Halusin suunnitella jonkin laitteen, joka tekisi enemmän kuin vain auttaisi kokkia tiskeissä tai ruoanlaitossa. Mietin tosin, meneekö ideani vähän liian pitkälle, mutta mielestäni ideani oli humoristinen, mistä pidin todella. Pisteitä sain 5/10.

Tehtävä 3.

Tehtävässä 3 piti suunnitella kaksi noin A4-kokoista erillistä, mutta yhteensopivaa, pintareliefiä tekniikan ja kemian opiskelijoiden kuvitteelliseen taukotilaan. Materiaaleiksi sai valita joko saven, kopiopaperin tai paperinarun.

“Aloin listaamaan mindmap -tyylillä kaikkia mieleen tulevia tekniikan, fysiikan ja kemian aiheita, ja visualisoin miltä ne voisivat reliefeinä näyttää. Päädyin aalto -aiheeseen ja suunnittelin työni piirtäen, ennen kuin valitsin materiaalin. Materiaalia ei saanut vaihtaa sen kerran valittuaan. Päädyin saveen, koska se toimi ideani kanssa parhaiten yhteen. Savea annettiin todella vähän, joten sekin piti ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa. Olin työhöni taas todella tyytyväinen. Pisteitä sain 10/10.

Tehtävä 4.

Tehtävässä 4 meidät jaettiin viiden hengen ryhmiin. Ryhmän tehtävänä oli valita jonkun jäsenen harrastus ennakkotehtävien perusteella ja suunnitella siihen aloittelijan starttipakkaus. Tehtävä tuli palauttaa kolmena A3:na, jossa yhdessä oli suunniteltu pakkaus, toisessa ohjelehtinen ja kolmannessa starttipakkauksen mainos. Vain pakkausta esittelevässä työssä sai käyttää sanoja. Lisäksi työskentelyn kesken meille pidettiin vartin ryhmähaastattelu. Aikaa kokonaisuudessaan oli taas totuttu 4 tuntia, mikä tähän kaikkeen oli jo aika tiukka.

“Aloitimme työn käymällä kaikkien harrastukset läpi, ja valitsimme kaikille tutun lukemisen. Jatkoimme yhdessä työn suunnittelua ja kun starttipakkauksen suuntaviivat olivat selviä, jakauduimme osiin. Saimme lopulta kaiken kasaan, ja esimerkiksi yhteisesti sovitun värimaailman avulla työt näyttivät yhtenäisiltä, vaikka jokaisen oma kädenjälki tietenkin poikkeaa toisista. Kaikki jäsenet saivat tehtävästä samat pisteet, joita tuli 6/10.

Tehtävä 5.

Tehtävä 5 oli perinteinen teknisen piirustuksen tulkitseminen ja toteuttaminen.

“Onneksi olin näitä muutaman harjoitellut, sillä tämä tuntui todella vaikealta. Hahmottelin rakennetta ensin luonnoslehtiöön, jonka jälkeen toteutin prototyypin luonnospaperista. Aikaa olikin tässä vaiheessa kulunut suunniteltua enemmän, joten lopullisen työn kanssa tulikin kiire, ja se näkyy lopputuloksessa. Jokin mitta meni myös väärin, sillä jouduin paikkailemaan lopullista työtä, jottei tyhjiä aukkoja jäisi. Joku kokelas tajusi vasta kokeen loppupuoliskolla kysyä, josko puhelimen laskinta saisi käyttää tehtävän toteuttamiseen, mikä sitten päätettiin sallia. Se olisi ollut hyödyksi tehtävän alkuvaiheessa. Pisteitä sain 6/10.”

Tehtävä 6.

Tehtävässä 6. sai valita minkä tehtävän kolmesta eri vaihtoehdosta tekee. Vaihtoehtoina oli rakentaa puutikuista, narusta ja muovipalasta uudenlainen sadevesikeräin, tehdä oma tulkintansa pandoran lippaasta savesta taustatarinan avulla, tai tehdä juuttinarusta uudenlainen 0,5 litran vesipullon kantoväline olalle.

“Suunnittelin alkuun kaikkia tehtäviä, ja päädyin kantovälineeseen, koska se inspiroi minua eniten. Ajattelin myös, että kestävän rakenteen tekee helposti narulla, joten uskoin, että se tulee kestämään vesipullon painon, mikä ohjeiden mukaan tultiin testaamaan. Kantovälineeni tulisi olalle, joten teippasin olkapääni maalarinteipillä, joka irrotettuna toimi rakennusvaiheessa tukirakenteena kantovälineelle. Aloin sitten kietomaan ja solmimaan narua teippirakennetta hyödyksi käyttäen. Testailin rakennetta usein olallani, myös pullon kanssa, ja se toimi hyvin. Olin työhön tyytyväinen, mutta vähän jännitti, miten välineen käyttötarkoitus aukeaa tuomareille. Se jäikin sitten mysteeriksi. Pisteitä sain tästä 5/10.

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Odotus palkitaan!

Elisan opinnot Aalto-Yliopistossa ovat jo aivan kulman takana. Lopulta kova työ, sinnikkyys ja odotus palkittiin!

Odotan innolla opiskelujen aloittamista, sillä olen toivonut alalle pääsyä jo tovin. Odotan
innolla kaikkia kursseja ja aiheita, sillä ne tulevat varmasti poikkeamaan täysin aiemmin
tekemistäni opinnoista, mutta vain hyvällä tavalla. Minua kiinnostaa myös Aalto-yliopiston
tarjoamat monialaisuuden mahdollisuudet, mutta ensin keskityn vain tuleviin muotoilun
opintoihin.

Elisalla on taskussaan myös rohkaisevia vinkkejä tuleville pääsykoelaisille!

Tulevien vuosien hakijoille antaisin vinkkeinä pääsykokeisiin sen, että luottakaa itseenne.
Yrittäkää löytää jokaisesta tehtävästä sellainen näkökulma, joka puhuttelee teitä ja saa ideat
virtaamaan. Ottakaa jokainen tehtävä omanaan, älkääkä antako mahdollisten
epäonnistumisen haitata uusien tehtävien kohdalla. Muotoilua opiskellakseen ei tarvitse olla
ammattimainen taiteilija, vaan ideat ja niiden esille saaminen ovat tärkeimpiä taitoja.

Elisa Roinisto

Taidekoulu Helsingin sydämessä

Miltä näyttää Suomen inspiroivin taidekoulu Helsingin sydämessä, jossa viihtyvät niin oppilaat kuin opettajatkin? Nyt sinulla on mahdollisuus tutustua Teho-opiston rentoon fiilikseen ja valoisiin tiloihin! Jatka siis lukemista, tsekkaa video ja Käy peremmälle!

Missä se on ja miten sinne pääsee?

Teho-opisto sijaitsee aivan Helsingin ydinkeskustassa, osoitteessa Fredrikinkatu 61 A 58. Sijainti Kampin keskuksen vieressä Tavastian korttelissa on ihanteellinen, sillä Metro-, rautatie- ja bussiasemat sijaitsevat lyhyen kävelymatkan päässä, joten myös kauempana Helsingistä asuvat pääsevät kulkemaan kursseille helposti. Helsingissä on paljon nähtävää, joten koulupäivän yhteyteen kannattaa varata aikaa myös ihan vaan kaupungilla pyörimiseen! Fredrikinkadulta pääsee nopeasti siirtymään minne tahansa ja ruokapaikkojakin löytyy varmasti jokaiseen makuun. Päivän päätteeksi voi kävellä leffaan Tennispalatsiin, shoppailemaan Kamppiin tai vaikka keikalle Tavastialle.

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Millaista siellä on opiskella? 

Teho-opiston valoisat opetustilat sijaitsevat Tavastia korttelissa, korkealla seitsemännessä kerroksessa (ei hätää, hissi löytyy). Ikkunoista aukeaa näkymä vilkkaalle Fredrikinkadulle ja Helsinin kattojen ylle.  Suuret ikkunat ja vaaleat seinät tuovat tiloihin runsaasti luonnollista valoa, joka tekee tiloista entistä kotoisamman. Luonnonvalossa myös kaikki värit näyttäytyvät oikein, joten viihtyvyyden lisäksi siitä on hyötyä myös opetuksessa. Teho-opistossa ei liputeta ankeiden ja suljettujen luokkahuoneiden puolesta vaan kaikista huoneista on näkymät sekä ulos että muhin tiloihin. Tämä tuo lisää avaruutta jo valmiiksi tilaviin huoneisiin, joihin mahtuu hyvin opiskelemaan yhtä aikaa suurempikin määrä opiskelijoita.

Fredrikinkadun puoleiset ikkunat päästävät sisään runsaasti luonnollista valoa

Fredrikinkadun puoleinen tila, jossa opetus pääasiassa tapahtuu, tarjoaa loistavat puitteet opiskelulle ja harjoittelulle. Katto on korkealla ja seinät lavealla, joten tilaa luovuudelle riittää. Lattialla ei mattoja näy, joten maalipisaran tipahtaminen pensselin päästä ohi kankaan ei ole katastrofi. Tilat ovat kuitenkin sen verran siistissä kunnossa, että on vaikea usko siellä harjoitettavan taidetta. Kaikki tilat on sisustettu huolella ja kauniisti. Taidetta, designia ja inspiraatiota löytyy joka nurkasta!

Kauniit ikkunoilla viihtyvät viherkasvit luovat tunnelmaa ja puhdistavat ilmaa.

Teho-Opisto poikkeaa muista oppilaitoksista siinä, että sen valoisat tilat on suunniteltu nimenomaan luovien alojen opetukseen, ohan suunnitteljana toiminut itse arkkitehti ja Tehon pääopettaja, Sini Koivisto. Tiloista löytyy muun muassa Sinin suunnittelema tyylikäs Design Framery, eli hiljaisen työn tila, joka auttaa keskittymään ja sopii hyvin esimerkiksi videoäänityksiin. Opetuksessakin käytettävien demovideoiden tekemiseen löytyy myös oma valoilla, kameratelineellä ja säädettävillä korkeuksilla varustettu “demopöytä”, jossa videot saadaan helposti kuvattua, hyvää työskentelyergonomiaa unohtamatta! Erilaisia luovilla aloilla tarpellisia tarvikkeita, kuten maalausvälineitä, tusseja, rakenteluvälineitä ja askartelutarvikkeita löytyy tottakai joka lähtöön.

Vaikka tilojen on suuunnittelussa on panostettu parhaaseen mahdolliseen opiskelukokemukseen, ei rentoutumistakaan ole laiminlyöty. Työtilaa ja opetustilaa yhdistää viihtyisä lasiovin ympäröity lounge, jossa voi nauttia vaikkapa kupin kahvia, rentoutua sohvalla ja hengailla kurssikavereiden kanssa. Lounge on Teho-opiston oma olohuone, jossa kahvia ja teetä on aina tarjolla. Huhujen mukaan siellä on myös parhaimmat bileet! Yhteisöllisyys onkin tärkeä osa Teho-opiston kulttuuria ja inspiraatiokin pääsee valloilleen, kun kohtaa samanhenkisiä ihmisä! Teho-Opistosta löytyy siis kaikki, mitä luovien alojen opiskelija tarvitsee!

Teholaisia työn touhussa!

Teho-Opistossa on tilaa luovuudelle, luonnonvalolle, inspiraatiolle ja onnistumisille! Toivottavasti sait käsityksen siitä, mitä Suomen inspiroivin taidekoulu kätkee sisäänsä. Tervetuloa katsomaan myös livenä, nähdään Fredalla!

Aikainen lintu opiskelupaikan nappaa!


Kuka vaan voi onnistua, joka on valmis tekemään töitä unelmiensa opiskelupaikan eteen! Sisäänpääsyn todennäköisyys kun korreloi suoraan harjoittelun määrään. Pitkällä kurssillamme lähtötasollasi ei ole merkitystä, sillä harjoittelemalla ahkerasti ehdit nostaa osaamisesi, vaikka nollasta pääsykoetasolle.

Tutustu kursseihimme ja tule mukaan treenaamaan itsesi huippukuntoon ennen luovien alojen hakua ja pääsykokeita. Kannattaa olla nopea, sillä suositut ryhmät täyttyvät aikaisin. Varmista paikkasi tänään!



Huippupisteet Teollisen muotoilun pääsykokeista – Katso kuvat Laurin töistä!

Tamperelainen Lauri Ojanen nappasi Metropoliasta Teollisen muotoilun opiskelupaikan lähes täysillä pisteillä, 98/100! Lue Laurin ajatukset pääsykoeprosessista ja katso kuvat huippupisteet saaneista töistä!

Tehon Midi-kurssilla opiskellut Lauri on aina tykännyt tehdä kaikkea luovaa ja uskoo, että työskentely luovalla alalla on lähimpänä hänen omia kiinnostuksen kohteitaan. Niinpä hän päätti hakea opiskelupaikkaa Metropolian Teollisen muotoilun linjalta. Ja kyllä kannatti!

Tehon kurssista oli paljon hyötyä, sillä pääsykokeissa tuli vastaan samankaltaisia tehtäviä, joita olin jo aiemmin tehnyt. Lisäksi kaikkiin tehtäviin asennoituminen oli rennompaa, koska olin tehnyt paljon harjoitustöitä kurssin aikana ja tiesin miten lähden tehtäviä ideoimaan.

Lauri Ojanen

Teollisen muotoilun pääsykokeet

“Pääsykokeissa oli rento meininki vaikka hieman jännittikin alkuun kuten aina. Koska aika meinasi loppua useammassa tehtävässä niin fiilis oli ihan ok, mutta jäin miettimään mitä olisin voinut tehdä paremmin jos olisin käyttänyt ajan eri tavalla. Tämän takia myös kokonaispistemäärä yllätti erittäin positiivisesti.”

Tehtävä 1.

Ensimmäisessä tehtävässä piti suunnitella helposti paikalleen asennettava ja hoidettava viherelementti. Elementin vedensaanti, hoito ja mahdolliset uudet sijoituspaikat täytyi ottaa myös huomioon.

“Lähdin heti luonnostelemaan erilaisia viherelementtejä ja yritin miettiä helpointa ratkaisua liikuteltavuuden, asentamisen ja hoidon osalta. Päädyin lopulta läpinäkyvään vesialustaan, joka sopisi erilaisille istutuksille. Pyrin sijoittamaan elementtejä useisiin erilaisiin paikkoihin, jotta monipuolinen käyttötarkoitus tulisi ilmi. Käytin luonnosteluun liikaa aikaa, joten tehtävän värittämiselle jäi aikaa hyvin vähän. Ehdin onneksi nopeasti värittämään tehtävän, mutta en ollut lopputulokseen täysin tyytyväinen.”

 Tehtävä 2.

Seuraavassa tehtävässä piti suunnitella kierrätyksen helpottamiseksi 4 selkeää universaalia ikonimaista symbolia, jotka kuluttaja tunnistaisi tuotepakkauksista. Näissä piti kuvata muovi, metalli, pahvi/paperi ja lasi.

“Lähdin tehtävään luottavaisin mielin, koska olin tehnyt tehon kurssilla vastaavan harjoitustehtävän ja saanut siitä hyvät pisteet. Aihe oli nyt vaikeampi, mutta useiden luonnosten jälkeen päädyin itselle mieleiseen lopputulokseen. Pyrin tekemään kuvista mahdollisimman yksinkertaiset, jotta ne ovat kaikille selkeät. Halusin lisätä myös värit ikonien tunnistamisen helpottamiseksi.  Vaikka luonnostelu vei paljon aikaa, ehdin saamaan työn valmiiksi vähän ennen ajan loppumista.”

70% kurssilaisistamme on saanut opiskelupaikan


Tiesitkö, että Teho-Opiston valmennuskurssin käyneet täyttävät vuosittain yli puolet luovien alojen opiskelupaikoista ja kurssilaisistamme yli 70% ovat saaneet hakemansa luovien alojen opiskelupaikan?

Maksimoi sisäänpääsyn todennäköisyytesi ja liity mukaan treenaamaan Suomen laajimmalle arkkitehtuurin, muotoilun ja muiden luovien alojen valmennuskurssille!



Tehtävä 3.

Kolmannessa tehtävässä pyydettiin suunnittelemaan materiaalitunnistin, jonka avulla kuluttajat tunnistaisivat helpommin eri materiaalit, niiden kierrätystavat, sekä ekologisuuden ja hiilijalanjäljen.  Tunnistimen piti olla yhdellä kädellä käytettävä ja niitä piti suunnitella kolme erilaista versiota. Ideoista paras tuli ympyröidä ja kirjottaa lyhyet perustelut valinnalle.

“Lähdin miettimään mikä olisi kaikista kätevin tapa käyttää tälläistä tunnistinta jokapäiväisessä elämässä. Mietin miten itse käyttäisin sitä esimerkiksi kaupassa ja ajattelin, että laitteen täytyy olla pieni ja näppärä, jotta se on helppokäyttöinen. Ideoin ensimmäisenä sormessa kulkevan laitteen, joka toimii helposti ja nopeasti käytössä. Olin tähän jo tyytyväinen, joten käytin hieman vähemmän aikaa toisiin versioihin. Tiesin aikaisempien kokeiden perusteella, että materiaalinkäsittelytehtävässä voi joutua toteuttamaan oman suunnitelman, joten pidin suunnitellut laitteet sellaisina, että pystyisin ne rakentamaan tarvittaessa.  Jätin työn värittämiselle taas liian vähän aikaa ja sen kanssa tuli kiire. Jouduin valitsemaan värit vähän liian nopeasti, enkä ehtinyt viimeistelemään työtä halumallani tavalla, mutta ehdin saamaan kaiken tärkeimmän valmiiksi ennen ajan loppumista.”

Tehtävä 4. 

Viimeisessä tehtävässä kaikille jaettiin kuutio polyuretaania ja siitä piti muotoilla edellisessä tehtävässä valittu paras idea materiaalitunnistimesta. Suunnitelma piti toteutta 1:1 koossa veistämällä ja hiomalla.

“Tämän materiaalin käsittely oli minulle uutta, joten lähdin etenemään työssä varovasti. Haastavinta oli saada mittasuhteet oikein, koska tein piirtäessä mitat aika vapaalla kädellä.  Sain ensimmäisen version melkein valmiiksi kun aikaa oli vielä vajaa puolet jäljellä. Päätin lähteä tekemään toista versiota, jos siitä tulisikin parempi. Huomasin melko pian, että ensimmäisestä versiosta tulisi siistimpi työ, joten päätin jatkaa sen viimeistelyä. Uretaania oli todella vaikea leikata mattoveitsellä, mutta selvisin vähän helpommalla, koska suunnitelmani oli pienikokoinen. Minulla oli mukana myös askarteluveitsi ja vaihtoteriä, joka auttoi minua tekemään tarkempaa työtä. Olin lopputulokseen todella tyytyväinen, koska siitä tuli juuri sellainen kun ajattelin laitteen olevan.”

Metropolia kutsuu!

Opiskelupaikka Metropolian Teollisen muotoilun linjalla odottaa syksyllä ja Lauri onkin jo ehtinyt muuttamaan kotikapungistaan Tampereelta Helsinkiin. Opinnot hän aloittaa hyvillä mielin!

Tosi hyvillä fiiliksillä otan paikan vastaan. Tuntuu tietysti hyvältä, että valmistautumiseen käytetty aika ja työpanos palkittiin.

Lauri Ojanen

Laurin vinkit pääsykokeisiin

  • Suosittelen tekemään töistä omannäköisiä, eikä miettimään mitä arvostelijat mahdollisesti haluaisivat nähdä.
  • Lue arviointiperusteet huolella ja mieti töitä tehdessäsi täyttyykö ne.
  • Ajankäyttöä kannattaa harjoitella, jotta ehdit koetilanteessa tuomaan ideasi mahdollisimman hyvin esille. 

Aikainen lintu opiskelupaikan nappaa!


Kuka vaan voi onnistua, joka on valmis tekemään töitä unelmiensa opiskelupaikan eteen! Sisäänpääsyn todennäköisyys kun korreloi suoraan harjoittelun määrään. Pitkällä kurssillamme lähtötasollasi ei ole merkitystä, sillä harjoittelemalla ahkerasti ehdit nostaa osaamisesi, vaikka nollasta pääsykoetasolle.

Tutustu kursseihimme ja tule mukaan treenaamaan itsesi huippukuntoon ennen luovien alojen hakua ja pääsykokeita. Kannattaa olla nopea, sillä suositut ryhmät täyttyvät aikaisin. Varmista paikkasi tänään!




Bloggaa tai vloggaa itsellesi opiskelupaikka – Haku auki NYT!

Kiinnostaako ilmainen vuoden pituinen valmennuskurssi arkkitehtuurin, muotoilun tai muiden taidealojen opintoihin? Nyt sinulla on mahdollisuus napata unelmiesi opiskelupaikka Maxi-kurssin bloggaajana tai vloggaajana! Lue lisää ja hae mukaan viimeistään 7.9.2022!

Haemme nyt opiskelijabloggaajia ja -vloggaajia kertomaan aitoja kokemuksia Maxi-valmennuskurssilla harjoittelusta. Onko sinulla motivaatiota treenata kurssilla säännöllisesti ja jakaa rehelliset fiiliksesi onnistumisista ja haasteista omassa Teho-blogissasi kuvin tai videoin? Jos vastasit KYLLÄ saatat olla juuri etsimämme henkilö!

Mitä me tarjoamme?

Ilmaisen paikan Suomen laajimmalta luovien alojen valmennuskurssilta, Maxi-kurssilta (arvo n. 1890€)

Maxi-kurssi on vuoden pituinen laaja valmennus eri luovien alojen hakuihin ja pääsykokeisiin. Olit sitten hakemassa arkkitehtuurin, muotoilun, graafisen suunnittelun tai minkä tahansa muun luovan alan opintoihin, Maxi-kurssilta saat parhaat eväät onnistuaksesi! Harjoittelu läpi vuoden on hauskaa ja tavoitteellista, mikä luo vahvan rutiinin ja antaa vankan pohjan menestymiseen kokeiden jälkeisissä opinnoissakin. Entiset opiskelijamme ovat menestyneet loistavasti hauissa ja yli 70% on saanut haluamansa opiskelupaikan!

Paikan osana samanhenkistä bloggaajatiimiä

Ei hätää, et ole tehtävässäsi yksin! Tehon bloggaajana tai vloggaajana olet osana bloggaajatiimiä, jossa pääset jakamaan omia tunnelmiasi samanhenkisten ihmisten kanssa. Lisäksi koko Tehon porukka on mukana tukemassa sinua opinnoissasi sekä bloggaajan tai vloggaajan roolissa koko lukuvuoden ajan!

Kattavan perehdytyksen tuleviin tehtäviisi

Perehdytyksen ansiosta sinun ei tarvitse osata kaikkea etukäteen! Ohjeistamme tarpeen mukaan sekä blogin kirjoittamiseen, videoiden tekemiseen, että somen päivitykseen!

Mitä me toivomme?

Aktiivista osallistumista Maxi-kurssille ja motivaatiota treenata säännöllisesti

Osallistut lukuvuoden pituiselle Maxi-kurssille yhdessä muiden kurssilaisten kanssa! Käyt kurssia aktiivisesti joko lähikurssina, live-verkkokurssina tai etäkurssina!

Blogipostauksen, videon tai muun somemateriaalin julkaisua blogiin säännöllisesti

Päivität omaa Teho-blogiasi sekä Tehon someja noin 3-4 kertaa kuukaudessa joko videoilla tai tekstillä ja kuvilla. Haluat jakaa rehellisiä fiiliksiäsi haasteita ja onnistumisia myöten. Sisällön ja näkökulmat saat päättää täysin itse, mutta tarjoamme myös ideoita, jos inspiraatiopula iskee!

Näin haet!

Lähetä oma hakemus sekä mahdollinen työnäyte (esimerkiksi ottamiasi kuvia, kirjoittamaasi tekstiä tai kuvaamasi video) osoitteeseen: bloggaajaksi@teho-opisto.fi

Näytä meille persoonasi! Hakemus voi olla virallinen tai epävirallinen, tärkeintä on, että siitä käy ilmi ainakin:

  • Kuka olet
  • Mille alalle olet hakemassa ja miksi
  • Miksi juuri sinä olisit hyvä valinta tiimiin

Huom, etsimme nimenomaan erilaisia tyyppejä, joten kaikkea ei tarvitse osata! Oma innostus ja motivaatio ovat tärkeämpiä kuin täydelliset kuvaus- tai kirjoitustaidot! Laita siis rohkeasti hakemusta tulemaan ♥

Aiempien opiskelijabloggaajien kokemuksia

Jos mietitte vloggaajaksi hakemista niin hakekaa. Vloggaamisessa on kyllä tekemistä, mutta se on kivaa tekemistä!

– Denis

Hakuaika päättyy 7.9.2022 klo. 23.59!

Days
Hours
Minutes
Seconds
Elisa Koivisto
ELISAN BLOGI
DENISIN BLOGI

Palmujen alta suoraan korkeakouluun – Katso kuvat Neten töistä!

ÄÄK! Arkkitehtuuri- ja sisustusintoilija Nette sai haluamansa opiskelupaikan Metropolian sisustusarkkitehtuurin linjalta! Katso kuvat töistä joilla korkeakoulun portit aukesivat ja lue Neten fiilikset pääsykokeista sekä etäopiskelusta Espanjassa!

Nette Niemelä on pienestä asti ollut kiinnostunut kaikesta sisustamiseen liittyvästä. Myöhemmin myös erilaiset tilat ja rakennukset alkoivat kiinnostamaan siinä sivussa. Nette ehti unelmoida sisustusarkkitehdin urasta pitkään, ennen kuin uskalsi ottaa ensimmäisen askeleen kohti pääsykokeita – ja onneksi uskalsi! Tämä askel oli Teho-opiston Midi-kurssi, jonka Nette suoritti etänä Espanjassa asuessaan.

Rehellisesti, ilman Teho-Opistoa en varmaan olisi uskaltanut lähteä tekemään edes ennakkotehtäviä. Mulla ei olisi ollut mitään saumaa päästä kouluun ilman kurssia jolla kävin. Pääsykoetehtäviä tehdessä tosi moni inspiraatio tuli suoraan niistä tehtävistä mitä tein Teholla. Jos mietit vähääkään kurssin ottamista niin suosittelen käsi sydämellä, se on ehdottomasti joka euron arvoinen! 

Nette Niemelä

Palmujen alta pääsykokeisiin

Vuonna 2020 Nette päätti parhaan ystävänsä pakata laukut ja muuttaa kesäksi Espanjaan viikon varoitusajalla. He saivat töitä Beach Clubilta ja viihtyivätkin palmujen alla loppuvuoteen saakka. Lopulta ystävykset viettivät Espanjassa pari vuotta, välillä Suomessa käyden. Matkan varrella he tutustuivat paljon uusiin ihmisiin ja kokeilivat eril alojen töitä, aina myyntihommista asiakaspalveluun ja yökerhoon saakka. Keväällä 2022 ystävykset pääsivät jälleen nauttimaan aurinkorannikosta, kun Nette oli jo pari kuukautta ehtinyt opiskella Tehon Midi-kurssilla etänä.

Oli mun mielestä hauska sattuma, että itseasiassa halusin alunperin käydä Tehon kurssin ihan livenä paikan päällä, mutta aikojen puolesta ainoaksi vaihtoehdoksi mulle jäi etäkurssi. Oli siis aika sattuma että päädyin etäkurssille, koska Espanjaan lähtö ei silloin vielä ollut satavarmaa.

“Vaikka tiesin että oma motivaationi on korkealla ja koulupaikka on mun yksi unelma, muistan stressanneeni sitä että saanko etäkurssista kaiken hyödyn irti kun opiskelu tapahtuu etänä ja vielä toisessa maassa. Loppupeleissä ei tainnut olla päivääkään että olisin miettinyt etten jaksaisi käydä kurssia. Varsinkin kun maalausmaisemat oli ihan huiput! Mainittakoon myös että Espanjassa on ihan hirveän hyvät valikoimat kaikille maaleille ja muille piirtotarvikkeille.”

Epäröin aluksi tuleekohan etäopiskelusta palmujen alla yhtään mitään mutta kun motivaatiota ja kiinnostusta on tarpeeksi niin kyllä mihin tahansa löytyy aikaa!

“Muistan niin elävästi sen päivän kun olin ottamassa aurinkoa altailla ja huomasin että sähköpostiin oli tullut kutsu pääsykokeisiin, siitä pelkästään oli jo voittajafiilis että pääsi niinkin pitkälle! Mulla oli muistaakseni 6 päivää aikaa lentää Espanjasta Suomeen kokeisiin mutta oli se sen stressin arvoista ja luojan kiitos tulin!”

Sisustusarkkitehtuurin ennakkotehtävät

Ensimmäisenä Tehtävänantona oli tehdä työ “oudosta kappaleesta” joka hehkuu hylätyssä tehdassalissa.

Muistan että ekana mulla tuli tehtävänannosta mieleen Stranger Things-sarjan vibat ja lähdin toteuttamaan maalausta sen värien ym. tunnelman pohjalta.

Toisena tehtävänä piti tehdä pienoismalli tästä kappaleesta mittakaavassa 1:20.

Pienoismalliin olin tosi tyytyväinen! Ennakkotehtäviä oli muutenkin kiva tehdä. Loppupeleissä mulla tulikin niiden palautuksen kanssa vähän kiire kun niihin meni odotettua enemmän aikaa.”

Sisustusarkkitehtuurin pääsykokeet

“Itse pääsykokeet alkoi mulla vähän heikosti sillä ekana tehtävänä oli kirjoitelma kahdesta teoksesta enkä oikeen osannut odottaa sellaista tehtävää ja pää löi tyhjää. No, oletettavasti se meni kuitenkin ihan hyvin. Tetävänä oli mm. myös lyhyen tarinan/kirjoitelman pohjalta tehtävä lyijärityö. Lopputulokseen en itse kyllä ollut kauhean tyytyväinen mutta en ehtinyt aloittaa enää alusta.”

“Yksi pääsykoetehtävä oli tehdä rakennelma jonka teemana on risteys. Muistan jutelleeni pääsykoekavereiden kanssa tehtävän jälkeen siitä että otinkohan tehtävänannon vähän liian kirjaimellisesti kun lähdin toteuttamaan pienoismalli-risteystä enkä vaikka jotain kappaleita jonka välillä on risteys. Mutta oletettavasti tämä(kin) työ meni ihan hyvin ja lopputulos oli kyllä omasta mielestä kiva vaikken ollut siitä ihan satavarmoin fiiliksin!”

Vinkit multa pääsykokeisiin on että luota omaan tekemiseen vaikka välillä tuntuukin toivottomalta. Hyvät välineet on myös hyvä olla niin jälkikin on ihan erilaista!

Nette Niemelä

Uskomatonta mutta totta!

Vaikka pääsykokeista jäi Netelle epävarma olo, odottavat häntä Metropolian sisustusarkkitehtuurin opinnot syksyllä! Opiskelupaikan hän ottaa vastaan täydellä sydämellä!

“Pääsykokeista itelle ei jäänyt mitenkään varma fiilis ja olin jo asennoitunut siihen että koulupaikkaa ei tänä vuonna mulle aukea. Kun tieto kouluun pääsystä kuitenkin tuli, en osaa sanoin kuvailla sitä fiilistä mikä mulla oli kun sain tän tiedon! Käyn vieläkin opintopolussa aamuisin varmistamassa etten oo nähnyt unta! En ois ikinä uskonut ennakkotehtäviä tehdessä että mulla aukee vielä koulupaikka tänä vuonna, ihan uskomaton fiilis!”

“Näihin tunnelmiin siis! En malta oottaa että koulu alkaa ensi kuussa, ääk!! Suur kiitos Teho-Opiston opettajille näistä kuukausista. <3″

Haaveiletko sinäkin arkkitehdin urasta?


Tule treenaamaan pääsykokeisiin meidän kanssa! Yksilöllisessä valmennuksessamme kehität oman persoonallisen tyylisi ja nostat taitosi pääsykokeissa vaaditulle tasolle yhdessä ammattitaitoisten ja kannustavien opettajiemme kanssa. Kursseilla valmistautuminen on tavoitteellista, mutta hauskaa ja opettajiemme innostus tarttuvaa! Liity mukaan treenaamaan Tehon huippuporukkaan!



Näillä töillä läpi Visuaalisen viestinnän muotoilun pääsykokeista – Katso kuvat Venlan töistä!

Tehon valmennuskurssit käynyt Venla pääsi toisella yrittämällä Metropoliaan opiskelemaan visuaalisen viestinnän muotoilua, liikkuva grafiikka -linjalle! Katso kuvat korkeakoulupaikan taanneista pääsykoetöistä ja lue Venlan vinkit pääsykokeissa onnistumiseen!

Venla Huhtamäki on pikkutytöstä asti harrastanut piirtämistä, mutta vasta lukion loppuvaiheessa hän alkoi tosissaan harkita taidealalle hakeutumista

Kun abivuonna suoritin kuvataiteen lukiodiplomia, kuviksen opettajamme suositteli minua ostamaan kotiin akryylimaalit ja alkaa maalaamaan myös kotona. Diplomin arvosanaksi tuli 10, joka oli minulle todella iso yllätys ja itsetunnon kohotus. Kirjoitusten aikaan minulle alkoi selkeytyä yhä enemmän se, että taide on todella se mun juttu. 

Venla Huhtamäki

Vuonna 2021 Venla opiskeli Teho-Opiston Ennakko-kurssilla ja vuonna 2022 Teho-kurssilla. Molemmat kurssit hän on kokenut pääsykokeiden kannalta hyödyllisiksi.

Teho-kurssin jälkeen huomasin, että ajan käyttö ja tehtävien suunnitteleminen oli huomattavasti helpompaa. Värien käyttö on myös ollut itselleni todella vaikeaa, mutta sain paljon hyviä vinkkejä kurssilta, että miten valita oikeat väripaletit pääsykoetehtäviin. Ennakko-kurssilla sain palautetta keskeneräisiin ja valmiisiin ennakkotehtäviin Teho-Opiston opettajilta. Vaikka silloin minua ei onnistanut ennakkotehtävissä eikä pääsykokeissa kovin hyvin, sain paljon lisää itsevarmuutta ja käsityksen siitä miten lähden seuraavana vuonna tekemään ennakkotehtäviä.

Venla Huhtamäki

Visuaalisen viestinnän muotoilun pääsykokeet

“Metropolian visuaalisen viestinnän pääsykokeet olivat etänä. En ole kertaakaan päässyt tekemään pääsykoetta paikan päälle, mutta koen sen hyväksi asiaksi itselleni. Kotona on kumminkin tuttu ympäristö ja oma rauha eikä keskittyminen harhaile muualle. Pääsykoe järjestettiin Zoom-kokouksen välityksellä. Vaikka en nähnyt muita kokeen tekijöitä kasvotusten, niin ihan vaan muiden nimien näkeminen zoom-kokouksessa toi enemmän yhteisöllisyyden tunnetta.”

Tehtävät 1 & 2.

Pääsykokeen aiheena oli luoda ilme Helsingin 2036 Olympialaisiin. Vuoden 2036 Olympialaisten kaupunkia ei ole vielä valittu, mutta kuviteltiin, että ne järjestettäisiin silloin Helsingissä. Ensimmäisen päivän tehtävänä oli suunnitella logo ja värimaailma. Myös teksti ”Helsinki 2036” piti sisällyttää logoon. Logossa ei saanut olla olympiarenkaita. Värimaailmaa ja logoa hyödyntäen piti tehdä juliste, jossa piti näkyä logo, olympiarenkaat ja teksti ”Helsinki 2036”. Kumpaakaa tehtävää ei saanut tehdä diginä.

Logo ja värimaailma

“Alotin ihan ensimmäisenä suunnittelemaan logoa. Tutkin netistä aiempia Olympialaisten logoja ja huomasin, että monessa oli selkeästi liikettä ja dynaamisuutta. Tämän jälkeen aloin miettimään, että mikä kuvastaisi Suomea ja Helsinkiä. Päätin, että logo voisi kuvastaa jotain Suomen kansallissymbolia. Piirsin paperille monenlaisia vaihtoehtoja esimerkiksi karhusta ja ahvenesta. Päädyin kumminkin loppujen lopuksi kieloon, jonka sommittelin loivaan s-muotoon. Näin sain mielestäni kivaa liikettä logoon. Tekstin pidin aika yksinkertaisena, koska olin käyttänyt tässä vaiheessa aika paljon aikaa pelkän logon suunnitteluun. Olin jo ennen pääsykoetta koonnut itselleni erilaisia väripaletteja, joita voisin mahdollisesti hyödyntää kokeessa. Päädyin keltaviherään palettiin, joka sopi minusta aika täydellisesti suunnittelemaani logoon ja yleiseen värimaailmaan julisteessa.”

“Itse julistetta olin jo suunnitellut samalla kun odotin toisen työn akryylimaalin kuivumista. Päätin ihan aluksi, että julisteessa esiintyy Helsingin tuomiokirkko, koska se sopisi hyvin valitsemaani värimaailmaan vihreän katon takia. Pohdin kauan, että miten sijoittaisin tekstin ja Olympiarenkaat julisteeseen, mutta pelasin tässä vähän varman päälle ja päädyin aika yksinkertaiseen sommitelmaan. Olen kuitenkin todella tyytyväinen logon sijainnista. Sommittelin logot ikään kuin kolmeksi lipuksi katoille. Lopuksi vielä lisäsin logossakin esiintyviä keltaisia hiukkasia leijailemaan taustalle.

Ensimmäisen päivän jälkeen fiilikseni olivat yllättävän hyvät. Tiedostin, että töiden jälki oli hieman hutiloitu ja kaikki viivat eivät ollut suorassa eikä maalauspinta ollut kovin tasaista kiireen takia. Tästä huolimatta minulla oli luottavaiset fiilikset keksimäni idean, värimaailman ja sommitelman takia.”

Tehtävä 3.

Toisena pääsykoepäivänä ensimmäisenä tehtävänä oli suunnitella myyntikoju, jossa myytäisiin Helsingin Olympialaisten maskotteja. Kojussa piti hyödyntää edellisenä päivänä suunniteltua värimaailmaa ja logoa. Kuvassa piti näkyä tilanne, jossa turisti yrittää tinkiä hintaa alemmas ylihinnoitetusta maskotista.  

“Tehtävänannon kuultua minulle iski pieni paniikki. Suoraan sanotusti vihaan tehtäviä, joissa pitää suunnitella jonkinlainen rakennelma. Päädyin tekemään tämän tehtävän iPadilla käyttäen Procreate-sovellusta, sillä koen tämän itselleni nopeaksi tavaksi piirtää. Tein taas nopeita sommitelmia eri vaihtoehdoista kojulle ja monen kokeilun jälkeen päädyin yhteen joka miellytti edes vähän omaa silmää. Eniten tässä tehtävässä pidin maskottien ja t-paitojen suunnittelusta, joihin taisinkin panostaa eniten tässä työssä. Ihmisille valitsin aika yksinkertaiset asennot, koska aikataulu painoi päälle. Koko tehtävän teko meni aikalailla paniikkipiirtäen, mutta sain ainakin säilytettyä oikean värimaailman ja ilmeen.”

Tehtävä 4.

Viimeisenä oli tehtävänä suunnitella kuvakäsikirjoitus animaatioon Helsingin 2036 Olympialaisita, jota näytettäisiin ympäri maailmaa televisioista. Animaatiossa tuotaisiin esille Olympiakaupunkia ja Olympialaisten arvoja. Myös logo ja teksti ”Helsinki 2036” tulisi näkyä animaatiossa. 

“Edellisen tehtävän jälkeen tämä tuntui niin paljon helpommalta. Päätin heti, että tulen hyödyntämään edellisessä tehtävässä suunnittelemaani maskottia. Animaatiossa maskotti karhut seikkailevat ympäri Helsinkiä ja samalla kilpailevat toisiaan vastaan Olympialajeissa. Yritin myös nostaa esille Olympialaisten arvoja tekemällä karhuille yritteliäitä ilmeitä kuvastamaan parhaansa yrittämistä. Animaation lopussa karhut kokoontuvat ja hurraavat iloisesti yhdessä, mikä kuvastaa myös yhtä Olympialaisten arvoa, ystävyyttä. Tarkoitukseni oli ensin tehdä työ vain käyttäen mustaa tussia, mutta aikaa oli vielä sen verran jäljellä, että päätin korostaa vesiväreillä karhut, karhujen vatsoissa olevat logot ja ilmassa leijailevat keltaiset hiukkaset.”

Venlan vinkit pääsykokeisiin

  1. Suosittelisin tottakai katsomaan kaikki tavarat kuntoon hyvissä ajoin ennen pääsykokeen alkua. Itse pidin luonnospaperia ja kynää edessäni ennen kokeen alkua ja piirtelin pieniä kuvia paperille, koska koen sen rentouttavan minua.
  2. Pyrin pitämään molempina pääsykoepäivinä ruokatauot tai ainakin pitämään jotain pientä naposteltavaa lähettyvillä, jotta energiatasot pysyisivät korkealla.
  3. Suurimpana vinkkinä antaisin sen, että ei kannata lähteä tekemään pääsykoetta miettien, että mitä ne arvioijat haluavat nähdä. Uskon, että mitä persoonallisempi työ, sitä parempi.

Kohti unelmia

Visuaalisen viestinnän muotoilun korkeakouluopinnot Metropoliassa alkavat syksyllä ja Venla on jälleen askeleen lähempänä unelmiaan! Tulevaisuudessa hän haluaisi työskennellä peliteollisuuden tai animaatioiden parissa. Etenkin hahmosuunnittelu vaikuttaa kiinnostavalta.

Otan opiskelupaikan vastaan todella hyvillä fiiliksillä!! Tämä on toinen kerta kun haen Metropoliaan opiskelemaan visuaalista viestintää ja tänä vuonna pääsin sisään liikkuva grafiikka linjalle! Onnen kyyneleethän sieltä tuli kun huomasin, että sähköpostiin oli tullu viesti Metropolialta, missä luki, että olen saanut opiskelupaikan.

Venla Huhtamäki

Nyt kolahti ja lujaa! – Kokemuksia Teho-Opistosta

Teho-opistolla tsempataan toisia, itketään ja nauretaan yhdessä! Vuosittain järjestämme Teho-Opiston opiskelijoille palautekyselyn, johon opiskelijat voivat vastata anonyymisti. Palautelomakkeen lopussa on myös kohta, johon opiskelijat voivat omin sanoin lähettää terveisiä tai antaa meille risuja ja ruusuja! Kaikki kommentit ovat kultaakin arvokkaampia, mutta yksi niistä kolahti tänä vuonna – ja lujaa!

“Tehon kurssi on ollut elämäni paras sijoitus itseeni. Aloitin kurssin täysin nollasta. En ollut piirtänyt kunnolla yms noin 15 vuoteen. Tämän 15 vuoden aikana kilpaurheilin, tein yhden tutkinnon ja aloitin työelämän. Koko tämän ajan ajattelin, että innostuksestani taidealoihin on täysin turhaan. Päätin kuitenkin rohkaistua ja seurata tunnetta. Googlasin ja ilmoittauduin kurssille. Voin vain kiittää teitä kaikki kurssiopet. Teidän ansiosta opin uutta ja sain vanhan rakkaan harrastukseni taiteen parissa takaisin. Sen lisäksi teitte mahdolliseksi sen, että pääsin jatkoon arkkitehtuurin kokeessa ja onnistuin suorittamaan omalle tasolleni myös suunnittelukokeessa. Kurssin ansiosta olen ollut paljon onnellisempi ihminen viimeisen vuoden aikana ja löytänyt jotain mitä olin kadottanut.”

Tuntematon Teholainen

Me Teholla teemme töitä täydestä sydämestä ja tällainen palaute jos mikä sitä sydäntä vasta lämmittääkin. Meille on äärimmäisen tärkeää kuulla niin onnistumisista, kuin epäonnistumisistakin, sillä vain siten voimme kehittää opetustamme entistäkin laadukkaammaksi teille opiskelijoille.

Kiitos palautteesta kaikille opiskelijoille ja tervetuloa ensi vuonna vieläkin paremmille kursseille!

Teho-Opisto – Kannattaako? Opiskelijat kertovat kokemuksia Tehon kursseista!

Tehon opiskelijat joutuvat jatkuvasti kuulemaan palautetta jokaisesta tekemästään työstä. Reiluuden nimissä tulee meidänkin välillä kuulla kunniamme! Joka vuosi järjestämmekin palautekyselyn, jonka puitteissa Tehon opiskelijat saavat anonyymisti viskellä meitä risuilla ja ruusuilla, kertoa kokemuksistaan ja antaa parannusehdotuksia. Tämä palaute on meille kultaakin arvokkaampaa, jotta voimme jatkuvasti tehdä opetuksesta laadukkaampaa teille opiskelijoille! Jatka lukemista ja ota selvää, kannattaako Teholla ylipäänsä tulla opiskelemaan…

Faktoja ja tuloksia

  • 100% kyselyyn vastanneista koki taitonsa kehittyneen kurssin aikana
  • 97% kyselyyn vastanneista jatkoi kurssin keskeyttämättä loppuun asti
  • 94% kyselyyn vastanneista suosittelisi Teho-opistoa ystävälle tai työtoverille
  • 94% kyselyyn vastanneista sanoi Tehon kurssien vastanneen tai ylittäneen odotukset
  • Suosituin kurssi oli MAXI-kurssi

Jatkoitko kurssilla loppuun asti?

Kuinka todennäköisesti suosittelisit Teho-Opistoa muille?

Teho-Opistolla tavoitteenamme on, että opiskelijoiden saama opetus kantaa paljon pääsykokeita pidemmälle ja antaa vahvan pohjan menestymiseen myös opiskeluissa ja työelämässä. Onkin ilo huomata, että suurin osa opsikelijoista kokee taitonsa kehittyneen Tehon kurssien aikana ja suosittelisi Tehon kursseja muillekin. Opiskelijoiden lopettamisprosentti kursseilla on myös ilahduttavan pieni. 97% vastanneista jatkoi kurssilla loppuun asti! Lähiopetuksena järjestetty, koko lukuvuoden mittainen MAXI näyttää olevan edelleen suosituin valmennuskurssi luoville aloille. Lisäksi olemme onnellisia siitä, että Liveverkko-kurssi kurssimuotona on tuntunut opiskelijoiden mielestä yhä mieluisammalta!

Opiskelijapalautetta

On upeaa kuulla opiskelijoiden Tehon jälkeisistä onnistumisista! Vähintään yhtä tärkeää on kuitenkin kuulla myös kritiikkiä ja kehitysehdotuksia tulevaisuutta varten. Kirsikkana kakaun päällä opiskeiljoilla oli vapaa sana lähettää terveisiä, parannusehdotuksia sekä risuja ja ruusuja!

Tehon kurssista oli super paljon hyötyä, enkä usko että olisin ilman teidän oppeja läpäissyt kahden hakemaani koulun ennakoita! Kiitos siis vielä kaikesta 🙂

Kiitos paljon kurssista! Motivaatio oli välillä alhaalla, mutta mukavan ja kannustavan ilmapiirin ansiosta jaksoin tehdä lukuisia vaativiakin tehtäviä.

Pääsykoesimulaatioita voisi olla myös syksyllä kaksi.

Palautteen saamisessa meni välillä pidempi aika mutta sille ei oikein mahda mitään jos on hirveä ruuhka

kiitos kurssista, mut hyväksyttiin kahteen yliopistoon ekalla yrityksellä 🙂 kurssi varmasti auttoi

Kiitos paljon kurssista! Olen edistynyt vuoden aikana huimasti ja saavuttanut tavotteita, jotka tuntuivat aiemmin mahdottomilta. Ilman tehon kurssia en usko, että olisin tässä. Kiitos!

Kiitos kaikille palautetta antaneille ja tervetuloa ensi vuonna vieläkin paremmille kursseille!