
LAB Visuaalisen Viestinnän Muotoilu Ennakkotehtävät 2025
LAB Muotoiluinstituutin ennakkotehtävät 2024 on nyt julkaistu! Tästä postauksesta löydät opettajan analyysit Visuaalisen Viestinnän Muotoilun ennakkotehtävistä. Ennakkotehtävät analysoi tänä vuonna Teho-Opiston vastaava opettaja, Taiteen maisteri ja yliopistopedagogi Eeva Jokinen!

Tämän vuoden visuaalisen viestinnän muotoilun ennakkotehtävissä tärkeintä on ideointikyky. Näytä tehtävissä omaa persoonallista ajattelutapaasi. Etsi uusia ratkaisuja ja kerro tarinoita! Tutustu huolellisesti tehtävien palautusohjeisiin LAB:in sivuilla!
- Eeva Jokinen
LAB VISUAALISEN VIESTINNÄN MUOTOILUN ENNAKKOTEHTÄVÄT 2025
1. KESANNON KULTTUURIFESTIVAALI
Suunnittele Kesannon kulttuurifestivaalille visuaalinen ilme ja tapahtumamateriaalit
Tarvittavat osat
A. Tapahtumajuliste
B. Slogan
C. Nimilappu
D. Kaksipuoleinen käsiohjelma
A. TAPAHTUMAJULISTE
Julisteen koko on A3.
Huomioi, että saat editoida alla annettua sisältöä, niin kauan kun samat tiedot ovat luettavissa materiaalistasi.
Julisteeseen tarvittavat tiedot:
Tapahtuman nimi: Kesannon kulttuurifestivaali
Keksimäsi slogan
Ajankohta: 5.–6.7.2025
Aukioloajat: Kello 10–18
Nettisivut: www.kesannonkulttuurifestivaalit.fi
Tapahtuman sijainti: Sopenkorvenkatu 9,15800 Lahti
B: SLOGAN
Keksi festivaalille slogan, kuten esimerkiksi ”Kesä ilman kulttuuria on kurja!” Huomioi, että sloganin tulee olla tarpeeksi avoin kaikille eri osallistujille, eikä poissulkeva.
C. NIMILAPPU
Nimilapun koko ja muoto on vapaa.
Nimilappuun tarvittavat tiedot:
Henkilön nimi ja titteli (Esimerkiksi Antti Väisänen, katutaiteilija, tai Ivar Skurk, myyjä.)
D. KÄSIOHJELMA
Kaksipuolinen käsiohjelma, koko vapaa.
HUOM! Lue tarkemmat käsiohjelman sisältöön liittyvät ohjeet LAB:in sivuilla!
Opettaja Eevan kommentit
Tämä on tyypillinen visuaalisen viestinnän tehtävä, jossa on annettu aihe jolle suunnitellaan ensin tapahtuman henkeä ja arvoja viestivä visuaalinen ilme, ja sitten sovelletaan ilmettä erilaisiin materiaaleihin. Tehtävänanto on muuten varsin vapaa, joten esimerkiksi slogania voi näyttää eri puolilla tapahtuman materiaaleja, ja vaikka logoa ei ole erikseen pyydetty, voi sellaisen suunnitteleminen auttaa pitämään visuaalista ilmettä yhtenäisenä.
Visuaalinen ilme koostuu valituista väreistä, kuvallisista elementeistä, taitosta ja kirjasintyypeistä ja sen pitäisi olla tunnistettava yli kaiken markkinointimateriaalin. Ilme voi kuitenkin olla dynaaminen, eli sitä ei tarvitse leimasinmaisesti toistaa samanlaisena jokaisessa kohteessa, vaan se voi muuntua eri alustoille pysyen kuitenkin tunnistettavana. Tärkeää on, että ilme on niin yhtenäinen, että kokonaisuus pysyy hallittuna. Toteutuksen tekniikka on vapaa, joten kannattaa hyödyntää vahvuuksiasi, oli se sitten käsin tai digitaalisesti tekemällä.

LAB Ammattikorkeakoulu, Lahti
2. PORTFOLIO
Tehtävä: Koosta portfolio, joka monipuolisesti esittelee visuaalista maailmaasi ja näkemystäsi.
Kirjoita lyhyet kuvaukset esittelemistäsi esimerkeistä.
Toteutus: Koosta 5-sivuinen portfolio.
Arviointi: Visuaalinen näkemys ja persoonallisuus, laatu, esitystapa, sanallistaminen.
Palautusmuoto: pdf-tiedosto
Opettaja Eevan kommentit
3. MOTIVAATIOKIRJE
Tehtävä: Kirjoita max sivun mittainen motivaatiokirje, jossa kerrot miksi haluat opiskella visuaalista viestintää.
Toteutus: 1 sivu
Arviointi: Motivaatio, ilmaisukyky ja sanallistaminen
Palautusmuoto: pdf-tiedosto
Opettaja Eevan kommentit
Löydä meidät myös: